Soguk alginligi ve grip, eczanelerde en sik karsilasilan yakinmalar arasindadir. Soguk alginligi ve grip, virüslerle ortaya çiktigi için, tedavileri yoktur ama belirtileri fark edilmeyecek sekilde azaltilabilir.

Soguk alginligi ve grip, eczanelerde en sik karsilasilan yakinmalar arasindadir. Soguk alginligi ve grip, virüslerle ortaya çiktigi için, tedavileri yoktur ama belirtileri fark edilmeyecek sekilde azaltilabilir.

Bu belirtiler; burun akintisi/tikanikligi, aksirik/öksürük, agri, ates ve bogaz agrisidir. Grip aniden baslar; soguk alginligi ise saatler içerisinde baslar. Grip, soguk alginligindan daha “sert” bir hastaliktir ve genellikle, kisiyi birkaç gün yataga düsürür. Tatsiz belirtiler olmakla birlikte, soguk alginliginin belirtileri –genellikle- kisinin günlük etkinliklerini sürdürmesini fazla etkilemez. Soguk alginligi geçiren kisinin bulgulari genellikle basini ilgilendiren bulgular iken grip’li hasta hastaligi tüm vücudunda hisseder. Her iki hastaligin da tedavisi aynidir. Soguk alginligi ve grip genellikle bir haftada sonlanir.

Tedavi:

Tedavi için ürün seçimini hastanin yasi etkileyecektir. Eczaneye ugradiginizda, en uygun tedavinin seçilebilmesi için, eczaciniza sizde mevcut olan belirtileri anlatiniz.

Hem burun akintisi hem burun tikanikligi dekonjestan ilaçlar ile tedavi edilir. Aksirik antihistaminik ilaçlar ile tedavi edilir. Öksürük, tahrise veya burun arkasi akintisina bagli olabilir. Bas agrisi, sinüslerin ve burun geçitlerinin yangisina bagli olarak ortaya çikabilir; kas veya eklem agrisi da yaygindir; bunlar için bir agri kesici kullanmak gerekir. Sinüs agrisi öne dogru egilmekle, yatmakla agirlasir ve zamanla sinüs enfeksiyonu gelisebilir. Grip’te ates soguk alginligina göre daha sik gözlenir; parasetamol atesin düsürülmesinde yararli bir üründür. Bogaz agrisi –genellikle- soguk alginliginin ilk belirtisidir.

Bulgulari hafifletmek için herhangi bir girisimde bulunduysaniz, danistiginiz saglik görevlisine bundan bahsediniz. Girisiminiz tek bir belirtiyi ortadan kaldirmis olabilir. 
Birçok soguk alginligi ve grip ilaci birden çok madde içerir bu nedenle, reçeteli ürünler kullanmakta olan hastalar eczacilariyla bu konuyu görüsmelidirler. Hamile olan, kalp veya akciger hastaligi olan, çok genç veya çok yasli hastalar da eczacilarina danismalidirlar.

Soguk alginligi ve grip bulgularinin tedavisi için kullanilmakta olan birçok ürün vardir; bunlardan bir kismi birden çok etken maddeyi içeren ürünleridir ve birçok belirtiyi ayni anda tedavi edebilirler. Her hastanin soguk alginligi ve gribi hastaya özeldir; kullanilabilecek ürün yelpazesi saskinliga yol açacak kadar genis oldugundan, eczacinizin bireysel önerilerini almalisiniz. 

Pratik noktalar:

  • Modern ilaçlarla birlikte, (sicak içecekler, ilik bir yatak ve erken yatma gibi) geleneksel yöntemler de mucizeler yaratabilir.
  • Bol karabiberli, limonlu ve defne yaprakli tavuk suyu çorba hastayi oldukça rahatlatabilir.
  • Düzenli olarak soguk alginligi ve grip yakinmaniz ortaya çikiyorsa, bagisiklik sisteminizi güçlendirmek için bir multivitamin veya bitkisel bir destek ürünü kullanmalisiniz. Eczaciniza danisiniz.
  • Soguk alginligi ve grip havada damlaciklarla yayilir ama elden ele temas ile de bulasabilir. Sik sik el yikamak soguk alginligi ve grip olmanizi engelleyebilir ve aksirirken burnunuzu kapatmaniz soguk alginliginizi baskalarina geçirmenizi engelleyebilir.
  • Grip bir haftadan kisa bir sürede sona ermesine karsin, tüm belirtiler ortadan kalktiktan sonra bile yorgunluk sürebilir. Bu nedenle ek bir vitamin destegi yararli olabilir.