Öksürük, akcigerin kendisini tahris olmus veya tikanmis solunum yollarindan koruma yoludur. 

Öksürük, akcigerin kendisini tahris olmus veya tikanmis solunum yollarindan koruma yoludur. 

Kuru öksürük, balgamsiz bir öksürüktür. Her zaman olmasa da siklikla bir virüs nedeniyle ortaya çikar.

Prodüktif (balgamli) öksürük, rengi önem tasiyan bir balgamla birlikte olan öksürüktür; bir enfeksiyon durumunda yesil, sari veya pasli kalin bir balgam söz konusudur. Balgamda kan gözlenmesi tehlikeli olabilir.

Krup (kuspalazi), bebeklerde kaba havlama seklinde öksürüktür. Genellikle nefes almada zorluk ve nefes alirken bogazda bir gürültü mevcuttur.

Bogmaca (whooping cough), nezle seklinde baslar ve öksürük nöbetleri seklinde gelisir.

Sigara, akcigerleri tahris ettigi için öksürüge neden olur

Tedavi:

Öksürük suruplarinin üzerindeki yas sinirlari dikkate alinmalidir. Öksürügün kuru bir öksürük mü, balgamli bir öksürük mü oldugu ayirt edilmelidir. Balgamli bir öksürük ise, balgam renkli mi? Soguk alginligi, bogaz agrisi ve nezle öksürüge eslik edebilir; ates ve vücutta yaygin agrilar da bulunabilir.

Bir öksürük ilaci 5 gün içinde etki etmelidir. Genel bir ifadeyle, öksürük iki haftadan uzun sürmemelidir.

 • Bazi öksürük suruplari, içerdikleri seker nedeniyle, diyabetikler (seker hastaligi olanlar) için uygun degildir.
 • Astim hastalari, herhangi bir öksürük durumunda eczaciya danismalidirlar.
 • Bazi ilaçlar da öksürüge neden olabilir; bu nedenle, reçeteli bir ürün kullaniyorsaniz eczacinizi arayiniz.
 • Kalp hastaliginiz varsa veya hamile iseniz, eczaciniza danisiniz.

Öksürük suruplari 3 ana gruba ayrilabilir: 

 • Öksürük baskilayicilar, öksürük refleksini baskilayarak öksürügü önlerler. Bu ilaçlar kuru öksürük için çok uygundur ama balgamli öksürük durumunda mukus yapimina yol açabilirler. 
 • Mukolitikler, akcigerdeki mukusu parçalar ve öksürügün ortadan kalkmasini kolaylastirirlar. 
 • Ekspektoranlar, akcigerlerin sulu tipte bir mukus üretmesini desteklerler. Bu durum, tedavi baslangicinda öksürügü kötülestirebilir ama kullanmaya devam edildiginde, mukusun ortadan kaldirilmasini kolaylastirarak, solunum yollarinin daha hizli temizlenmesini saglarlar .
 • Birçok öksürük ilaci, diger belirtilerin de giderilmesine yardim edecek ek maddeler içerir; örnegin, öksürügün yani sira burun tikanikligi için de bir dekonjestan madde içerebilir. Böyle bir ürüne gereksiniminiz varsa, eczaciniza danisiniz.

Sik sik öksürük ve soguk alginligi geçiren kisiler, özellikle de öksürükleri veya gögüslerindeki enfeksiyon için antibiyotik kullanmalari gerekiyorsa , düzenli vitamin kullanimindan yarar görebilirler. 

 Sigara nedeniyle öksürügü olanlar sigarayi birakmayi düsünmelidirler.  Unutmayin sigara akciger kanserinin olusmasinda en önemli etkendir.   Sigarayi birakmak için nikotin  içerikli sakizlar veya  , nikotin içerikli flasterler   nikotin yoksunlugunu gidererek sigarayi birakmanizda yardimci olabilirler.  Bu konuda eczaciniz veya saglik danismaninizdan detayli bilgi alabilirsiniz. 

 Siklikla, burun arkasi akintisi nedeniyle de öksürük olusabilir. Bunun anlami, sinüslerdeki sivinin geceleri bogaza damlamasi ve tahris edici bir öksürük olusturarak uykusuzluga neden olabilmesidir. Bu durumda iyi bir dekonjestan yardimci olabilir. Sürekli kuru öksürük sonucunda bogaz agrisi ortaya çikabilir; iyi bir pastil kullanilmasi önerilir.

Pratik noktalar:

 • Diyabetik hastalar, genellikle sekersiz öksürük ilaçlari kullanirlar; en iyi ürünün seçiminin eczaciya birakilmasi en uygun yol olacaktir.
 • Buhar makineleri veya nemlendiriciler gibi buhar soluma cihazlari öksürügü yumusatmada çok yararli olabilen ilaç disi yöntemlerdir. Ilik, nemli hava rahatlaticidir ve solunum yollarindaki mukusu sulandirarak gögüsü yumusatir. Son dönemde yapilan bir çalisma, bu sürekli serin buharin sadece güvenli oldugunu degil, ayni zamanda, çocuklar için bazi evlerde kullanilan çaydanlik buharindan daha iyi oldugunu da göstermistir. Mentol veya ökaliptus içerikli ürünler ,  gerek bir nemlendiricinin içinde veya çocugun basindan uzakta tutulan bir battaniyede kullanildiginda büyük oranda yardimci olabilir. 
 • Gögüsten gelen öksürüklerde, akcigerleri nemlendirecegi ve sorunlu mukusu sulandiracagi için, bol miktarda sivi içilmesi önerilir. Sicak içecekler de oldukça rahatlatici olabilir.