Burkulma, bir eklemin baglari veya kapsülü hasar gördügü zaman ortaya çikar.

Burkulma, bir eklemin baglari veya kapsülü hasar gördügü zaman ortaya çikar.

Incinme, kasta bir yirtilma veya hasar olustugunda ortaya çikar.

Kas gerginligi ve agrisi, bahçe isleri, dekorasyon isleri ve egzersiz gibi agir ve vücudun alisik olmadigi etkinlikler sonucunda ortaya çikabilir.

Eklem agrilari, artrit’in (eklem yangisi) bir sonucu olabilir ve eklemde sislik, iltihap, sertlik, hareket kisitliligi ve sekil bozuklugu gözlenebilir.

Kiriklar, yasli kisilerde, özellikle de (osteoporoz’u bulunan yani kemikleri kirilgan olan) yasli kadinlarda daha sik gözlenir; bu nedenle, yasli kisilerin herhangi bir kaza sonrasinda eczacilarina veya doktorlarina basvurmalari önerilir. Bir kirik olasiliginin veya daha ciddi bir sorunun dislanabilmesi için, eczaciniza kazanin öyküsünden bahsetmelisiniz. Agriyi tedavi etmek için herhangi bir yöntem denemisseniz ve basarisiz olmussa, eczaciniza, denemis oldugunuz tedavi yöntemi hakkinda bilgi vermelisiniz; bu, eczacinizin kazanin tipini belirlemesinde yardimci olabilir.

Reçeteli herhangi bir ilaç kullaniyorsaniz veya baska bir rahatsizliginiz varsa, her zaman oldugu gibi, eczaciniza bahsetmelisiniz.

Tedavi:

Burkulmalarin ve incinmelerin tedavisi için, anti-enflamatuvar bir jel veya anti-enflamatuvar bir agri kesici kullanilmasini öneririz. Bu ürünler, kas sorunlarindaki agriyi hizla ve etkili bir sekilde giderdikleri gibi, birkaç hafta kullanildiklarinda, enflamasyonu ve sisligi giderecek bir anti-enflamatuvar etki de gösterirler ve kasin iyilesmesine hizla yardim ederler.

Anti-enflamatuvar ilaçlar genellikle kisa süreli (yaklasik iki hafta) kullanim için güvenilir ürünlerdir. Bu ilaçlarin uzun süreli kullanimlari sonucunda mide ülserleri gibi yan etkiler olabileceginden, uzun süreli kullanimlari bir doktorun kontrolü altinda olmalidir. Astimi, mide ülseri, diyabeti ve böbrek hastaligi olan kisiler de, bu ilaçlara baslamadan önce doktorlarina danismalidirlar.

Isitici krem kullanisli bir seçenek olabilir ve cildi isitarak etki eder. Günde dört kez masaj yapilarak, bu bölgedeki dolasima da yardimci olunabilir. Kullanimi kolay olan isitici  spreyler de kas agrilarin kisa süreli giderilmesi için çok kullanislidir.

Sicak uygulamasi, kas agrilarinin giderilmesinde kullanilan ilaçsiz tedavi yöntemlerinden  etkili olanidir. Bir eklemde ortaya çikan kaza, bandajlar veya destekleyici pansumanlar ile iyi bir sekilde desteklenebilir. Kaza olustuktan sonra 24 saatten daha az bir süre geçmisse, kaza bölgesini serinletmek ve sisligi önlemek için paket dondurularak kullanilir. Kaza olustuktan sonra 24 saatten daha uzun bir süre geçmisse, kan akimini artirmak ve iyilesmeyi saglamak için paket isitilarak kullanilir.

Pratik noktalar:

  • Dolasimi gelistirerek etki gösterdiginden, jeller veya kremler ile masaj uygulamasi mucizeler yaratabilir. Masaj, kalbe dogru yaklasirken dairesel hareketlerle ve daha agir, eller kalpten uzaklasirken daha hafif yapilmalidir.
  • Anti-enflamatuvar jel’i gözlerden ve diger mukoza yüzeylerinden uzak tutunuz.
  • Burkulma ve incinmelerde ne yapilmasi gerektiginin akilda tutulmasi kolay bir formülü RICE’dir. Her bir harf, ne yapilmasi gerektigini belirtir. R (istirahat), I (buz uygulamasi), C (baski uygulamasi=destekleyici bandaj) ve E (kazaya ugrayan bölgenin yukari kaldirilmasi).