Hastalar, genellikle eczaneye iki nedenden dolayi ortaya çikan agrili, kirmizi gözler ile basvururlar: Alerji veya enfeksiyon.

Hastalar, genellikle eczaneye iki nedenden dolayi ortaya çikan agrili, kirmizi gözler ile basvururlar: Alerji veya enfeksiyon.

Hafif bir göz enfeksiyonu olan “arpacik” gözün islak bölümünde veya göz kapaginda veya gözün altinda ortaya çikan kirmizi bir sisliktir; asagida belirtildigi gibi tedavi edilir. 

Agrili ve akintili, gözün içinde kum varmis gibi bir his veren daha ciddi bir göz enfeksiyonu olan konjunktivit genellikle iki gözde birden gözlenir.

Saman nezleniz varsa, gözleriniz agrili ve kirmizi olabilir. Bu durumda, alerjik baska bulgulariniz da mevcut olabilir.

Gözde kizariklik ile birlikte olabilen, gözün içinde ve göz çevresinde agri, glokom’a (göz tansiyonu) bagli olabilir; bu durumda,  doktorunuza  danismalisiniz.

Gözlerinde agri olan üç yasindan küçük her çocuk eczaciya veya doktora gösterilmelidir.

Tedavi:

Gözünüz iki günden daha uzun süre tahris olmus durumda ise, eczaciniza veya doktorunuza basvurmalisiniz.

Herhangi bir ürün kullandiysaniz, etkili oldu mu veya durum kötülesti mi?

Seker hastaliginiz varsa, doktorunuza basvurmalisiniz.

Arpacik anti-bakteriyel damlalar veya pomatlar kullanilarak tedavi edilebilir. Damlalar gündüz kullanmaya olanak sagladigindan ve pomatlar da tüm gece boyu, daha uzun süre temas saglayarak “yapiskan göz”ü engellediginden, en iyisi, pomat ve damlayi birlikte kullanmaktir.

Not: Enfeksiyon varsa, kontakt lenslerinizi kullanmamalisiniz. Damlalar lenslerinize hasar verebilir ve kontakt lens kullaniliyorsa damlalar kullanilmaz.

Saman nezlesi yakinmaniz varsa (“saman nezlesi” bölümüne bakiniz), gözlerde kizariklik, akinti ve görme kaybina neden olan alerji durumu aniden ortaya çikabilir. Bu durumun tedavisinde ve saman nezlesi mevsimi boyunca tekrarlarin önlenmesinde anti-histaminik göz damlalari mükemmeldir.

Televizyon, çalisma veya günes veya soguga bagli olarak ortaya çikan göz yorgunlugu için, yorgun gözleri yumusatan, serinleten ve tazeleyen göz banyosu veya göz maskeleri kullanilabilir.  Lens kullanicilari için, yorgun gözleri yeniden canlandiracak olan tek kullanimlik  göz damlalari mevcuttur.

Unutulmamasi gereken pratik noktalar:

  • Gözde kullanilacak tüm ürünler açildiklarinda sterildir (mikropsuzdur). Genel bir kural olarak, içlerindeki koruyucular etkisini kaybedecegi ve içlerinde bakteriler üreyebilecegi için,  birçok  göz damlasi 10-15  günden daha uzun süre kullanilmamalidir. Kutudaki talimatlari okuyunuz ve damlayi kaç  günde degistirmeniz gerekip gerekmedigine bakiniz.
  • Göze damla damlatmak için göz kapagini açarken, elleriniz temiz olmalidir.
  • Enfeksiyonu bir gözünüzden digerine yayabileceginizden, damlaniza kullanim disinda dokunmayiniz.