Dis çikarma agrisi, 3 ayliktan itibaren herhangi bir zamanda baslayabilir ve birkaç hafta ve hatta yillar boyunca sürebilir.

Dis çikarma agrisi, 3 ayliktan itibaren herhangi bir zamanda baslayabilir ve birkaç hafta ve hatta yillar boyunca sürebilir.

Dis çikarmanin belirtileri; siskin, dokunmaya çok duyarli kirmizilasmis dis etleri, sicak ve kirmizi yanaklar, çocukta huzursuzluk, sinirlilik ve ates olabilir. Dis çikarma agrisinin belirtilerine hafif bir solunum yolu enfeksiyonunun –burun akintisi ve burun tikanikligi gibi- belirtileri eslik edebilir. Dis çikarmanin mi buna neden oldugu yoksa bu durumlarin siklikla birlikte mi ortaya çiktigi bilinmemektedir.

3 ayliktan küçük bebeklerin dis çikarmasi beklenmez. Reçetesiz satilan ürünlerin çogu  yalnizca 3 ayliktan büyük çocuklar için uygundur.

Tedavi:

Bebegin dis etlerine, uygun bir dis çikarma jelinin uygulanmasini öneririz. Dis çikarma jelleri, uygulanmasi kolay olan ve sürüldügünde agriyi gideren iyi bir lokal anestezik içerirler. Etkin madde olarak parasetamol içeren  bir ürünün verilmesi agrinin giderilmesine yardimci olur; parasetamol çocugun atesini de düsürür.

Parasetamol ve bir anti-histaminik maddeyi birlikte içeren baska ürünler mevcuttur ve özellikle çok agrili durumlarda kullanilabilirler. Anti-histaminik madde çocuga uyku verir; bu nedenle en uygunu gece kullanilmasidir. Aliskanlik yapabilecekleri için, bu ürünler uzun süre kullanilmamalidir. Nefes alma sorunlarini da hafifleteceklerinden, dis çikarma agrisi ile birlikte -öksürük gibi- bir solunum sorunu mevcutsa özellikle uygun ürünlerdir.

Pratik noktalar:

  • Iyi bir dis çikarma halkasi bebegin dislerinin güçlü olmasina yardim eder ve sogutularak agriyi azaltabilir.
  • Çocugunuz agrisi için parasetamol türevli bir ilaç verebilirsiniz , çocugunuz ilaci alamiyorsa bir enjektör ile de verebilirsiniz. Bu konuda eczaciniza danisiniz.