Tinea Pedis isimli mantarin  yol açtigi bir mantar enfeksiyonudur. Ilik ve nemli ortamlar mantarin gelismesi için uygun bir ortam olusturur.

Tinea Pedis isimli mantarin  yol açtigi bir mantar enfeksiyonudur. Ilik ve nemli ortamlar mantarin gelismesi için uygun bir ortam olusturur.

Atlet ayagi, genellikle, parmak aralarinda kasintili ve kat kat (pul pul) olmus sekilde gözlenir ama ayak tabaninda da olusabilir. Mantar büyüdükçe, cilt tabakalari beyazlasir ve soyulmaya baslar. Kat kat cilt tabakalarinin altindaki cilt kirmizidir ve kasintili veya agrili olabilir.

Hiç bir girisimde bulunulmazsa, parmaklar arasindaki cilt parçalanir, agrili ve yangili bir hal alir. Parçalanmis cilt, daha ciddi bir durum olan bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir; bakteriyel enfeksiyonlar cerahatli, akintili veya sari kabuklu lezyonlar seklinde ortaya çikarlar. En sik olarak 4 ve 5. parmak aralari etkilenir. Enfeksiyon ayak tabanina ve hatta ayak sirtina yayilabilir. Egzema ve dermatit’ten, bu lezyonlarin parmak aralarinda olusmamasi ile ayrilir. Asagida ayrintilari açiklanan tedavinin uygulanmasini öneriyoruz. Tedavi genellikle 2 hafta içinde yarar gösterecektir. 

Tedavi: 

Anti-fungal (mantar’a karsi) krem ve pudra’nin birlikte kullanilmasini öneriyoruz. Etkili bir anti-fungal madde içeren ürünler, soruna neden olan mantari günler içerisinde öldürürler ve böylece, bulgular ortadan kalkar. Pudra mantari öldürüp nemi de ortadan kaldirir (mantarlarin yasamasi için en uygun ortamlar ilik, nemli ortamlardir). Krem ise cilt ile sürekli temas saglayarak mantari öldürür.

Bu ürünler uygulanmadan önce ayak temiz ve kuru olmalidir; uygulama öncesinde, alkol ile ayak banyosu yapilabilir. Önce krem, sonra pudra uygulanir. Belirtiler geçtikten sonra da, mantardan tamamiyla kurtulmak için, tedaviye devam edilmelidir. Tekrarlari önlemek için, pudra ile tedaviye sürekli devam edilebilir. Krem ve pudra uygulanirken, parmak aralarina özellikle özen gösterilmelidir.

Tedavi ögütleri ve sonrasinda bakim:

En iyi sonuçlari alabilmek için, ayaklar günde iki kez yikanmali, kurutulmali ve günde iki kez ürünler uygulanmalidir. 

Parmak aralarinin kuru olmasinin tedavinin en önemli noktalarindan biri oldugunu UNUTMAYINIZ.

 

Yukarida anlatilan tedavi, sadece tek bir mantar enfeksiyonunun tedavisi için uygundur ve daha önce anlatildigi gibi, bakteriler ile enfeksiyon söz konusu ise uygun degildir. Bakteri enfeksiyonu durumunda, bir saglik profesyoneline basvurunuz.

Seker hastaligi olan hastalar, durumlarini bir saglik profesyoneline danismadan atlet ayagini tedavi etmemelidirler. 

Yukaridaki tedavi önerilerine uymaniza karsin durum devam ediyorsa, bir saglik profesyoneline danismalisiniz.

Yeni bir enfeksiyonu önlemek için pratik noktalar:

  • Sentetik ayakkabilar, nemin buharlasmasini engelleyerek mantarlarin sevdigi sicak, nemli bir ortam olustururlar. Mümkünse, cildin dogal bir sekilde nefes almasini saglayacak deri ayakkabilarin giyilmesini öneririz.
  • Ayni nedenle; naylon çoraplar yerine pamuklu çoraplar kullanilmali ve tekrar enfeksiyonu engellemek için günlük olarak degistirilmeli ve yikanmalidir.
  • Anti-fungal krem ve pudra uygulanmadan önce ayaklar (özellikle de parmak aralari) yikanmali ve kurutulmalidir.
  • Atlet ayagi, nemli ve islak oda zeminlerinde çiplak ayakla dolasmakla bulasir; terlik/sandalet giyiniz.